Większość z was pewnie zastanawia się jak wygląda włos w środku, co w nim jest, jak jest zbudowany, co zrobić aby szybciej rósł itd itp.
Więc zacznijmy od tego:
Po 1 włos ma budowę przestrzenną. Co to znaczy ? To znaczy, że posiada korzeń włosa ( cebulka ) oraz łodygę ( to co widzimy ).
Łodyga ma od 7 do 10 warstw łusek ( od tego zależy grubość włosa. Im mniej łusek tym włos cieńszy ). Łuski są ułożone dachówkowato i zachodzą na siebie. Obecność ich zapewnia utrzymanie wilgoci we włosie ( oczywiście mowa o włosie zdrowym ).
Pod łuskami znajduje się kora włosa. To tu zachodzą wszystkie reakcje i tu odbywają się zabiegi, które wykonujemy np koloryzacja. Na strukturę kory składają się wydłużone komórki przybierające formę włókien - mikrofibryle - pojedyncze keratynowe włókienka, które dzięki substancji międzykomórkowej łączą się i tworzą makrofibryle. Wiem, że to taki kosmos jakieś makro i mikro coś, ale żebyście wiedzieli mniej więcej co i jak to patrzcie : )
Ale to nie wszystko. W środku jest takie suprise ! to tylko rdzeń :)
Tworzą go luźno ułożone i martwe fragmenty komórek. Jest częściowo pusty. I kolejne suprise ! Naturalne blondynki nie mają rdzeni we włosach.!
Skoro już znacie budowę ( połowę.. do cebulki kiedy indziej dojdziemy ) to teraz wam pomieszam :D
Włos jest zbudowany z keratyny, czyli białka. Powstaje na skutek keratynizacji, czyli rogowacenia się, do którego dochodzi w mieszku włosowym ( cebulce ).
Keratyna składa się z 18 aminokwasów. Nie ma sensu wymieniać wszystkich, ponieważ tylko kilka odgrywa główną rolę. Są to :
cysteina, cystyna, lizyna, tyrozyna i kwas glutaminowy.
Podstawową funkcję pełni cysteina, bo zawiera aż 17% siarki.
Elementami budowy chemicznej włosa są wiązania pomiędzy łańcuchami białkowymi. To dzięki nim włosy trzymają się na naszych głowach. :)
Są 4 wiązania, ale mówi się tylko o 3.
Najmniej trwalsze są mostki wodorowe. Ulegają rozpadowi przy każdym zmoczeniu włosów lub gdy jest wilgotno, ale nie martwcie sie. One się odbudowują tylko w innym miejscu.
Kolejne to mostki jonowe. Przerywają się przy ondulacji żelazkowej, czyli np prostowanie. Odpowiadają za rozmieszczenie ładunków we włosie ( zdrowy włos- ładunek dodatni, włos zniszczony- ładunek ujemny )
Najbardziej trwałe to mostki siarczkowe. Ulegają przerwaniu tylko w procesie trwałych przekształceń włosa np trwała ondulacja lub rozjaśnianie. Rozpadowi może ulec jedynie 20%. W przypadku, gdy rozpadowi ulegnie 50 % włosy zaczną się kruszyć.
Myślę, że to na tyle jeśli chodzi o budowę. Teraz to co każdy chce wiedzieć. Co zrobić aby szybciej rosły, były zdrowe i mocne. :)
Pewnie na wielu stronach czytałyście, ale się powtórzę. Po prostu ZDROWO SIĘ ODŻYWIAĆ. Jak pisałam przy białku włos powstaje na skutek rogowacenia się. Aby do tego doszło potrzebne są również opisane aminokwasy. Pamiętajmy, że do mieszków włosowych dochodzą tylko niepotrzebne organizmowi aminokwasy. Jeżeli jest podana np cysteina to jemy produkty, w których ona się znajduje. W internecie jest sporo informacji na ten temat, więc warto poszukać. Już się rozpisywać nie będę bo pewnie zanudzam ;D
więc do następnego :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz